Predstavnici vlasti manjeg entiteta Bosne i Hercegovine, Republike Srbije, sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve i Srbi sa područja Sanskog Mosta i okoline, danas su na Memorijalnom kompleksu Šušnjar u Sanskom Mostu, nacionalnom spomeniku BiH, obilježili sjećanje na ubijene Srbe tokom Drugog svjetskog rata.
Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS oko 10.30 sati spustio se helikopterom na gradski stadion NK „Podgrmeč“ i pod policijskom i drugom pratnjom uputio se na Šušnjar. Sa Dodikom su stigli i predstavnici susjednih opština manjeg entiteta ,a od političkih i ličnosti sa njim je došao Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.U 11 sati pred velikim betonskim krstom podignutim 1992. počela je vjersko-politička procesija i komemoracija povodom stradanja Srba u masakru na Ilindan 1941.godine na Šušnjaru
Prije službenih obraćanja ,a pored zamjenika predsjednika opštine Oštra Luka Duška Došenovića, govorio je još Milorad Dodik, oko 15 minuta, predsjednik entiteta je položio vijenac pred betonski krst poklonivši se žrtvama Nezavisne države Hrvatske. Dodik u svom tipičnom zapaljivom nacioanalističkom govoru nije propustio priliku da uporedi navodni genocid nad Srbima na Šušnjaru i u Den Hagu i u UN potvrđeni genocid u Srebrenici rekavši kako se na taj način od srpskog pravi genocidni narod. Pomenuo je i sarajevske Kazane iz prošlog rata kako bi ojačao svoj narativ o zločinima isključivo nad Srbima. U svom govoru nije zaboravio ni Jasenovac, Garavice, Donju Gradinu, Prebilovce…Njegovo obraćanje bilo je u duhu političke kolektivizacije njegovog naroda pred predstojeće izbore.
Takođe je najavio izgradnju spomen hrama na Šušnjaru i dodao kako će zasigurno biti mnogo problema oko njegove izgradnje. On unaprijed ističe kako će biti problema, jer je neophodno ishodovati dokumentaciju u općinskoj administraciji Sanskog Mosta, koja se mora držati zakonskih regulativa.
Na kraju se u svom potcjenjivačkom stilu Milorad Dodik osvrnuo i na cijeli Memorijalni kompleks Šušnjar nazvavši spomenik u obliku obeliska iz 1971. godine sarajevskog arhitekte Petra Krstića skalamerijom. Ništa čudno od njega. Šušnjar je nacionalni spomenik BiH a ne spomenik jednog od naroda u BiH. Na Šušnjaru je 1992. godine srpska vlast tokom okupacije Sanskog Mosta uklonila betonske ploče sa aluminijskim pločicama sa muslimanskim imenima boraca Narodnooslobodilačkog rata , sa namjerom da Šušnjar predstavi isključivo kao spomenik Srbima i Jevrejima.